Sztukaterie

Sztukateria jest formą ozdoby wnętrza znaną od starożytności. Początkowo były to elementy odlewane z gipsu i montowane do ścian i sufitów. Z czasem ten element uległ wielkiemu przeobrażeniu jakościowemu, lecz jego charakter i przeznaczenie przez wieki pozostało niezmnienne.

Czas największego rozkwitu sztukaterii przypada na okres renesansu i baroku.

Wraz z rozwojem technologii zaczęto wykonywać sztukaterie również z innych materiałów - bardziej trwałych, lżejszych i łatwiejszych w montażu. Do wyrobu tych pięknych elementów używano więc żywic poliestrowych, styropianu, a w ostatnim czasie poliuratanu i jego pochodnch materiałów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sztukateria dziś jest nie tylko ozdobą wętrz, ale również elewacji. Swym charakterem może nadać wnętrzu lub elewacji charakteru i indywidulnego stylu. Przez wiele lat, z powodu słabych materiałów, z których była wykonywana, sztukateria była niedoceniana przez architektów i projektantów. Dzisiaj znowu jest ważnym elementem ozdobnym wnętrz i obiektów różnego rodzaju. Pasuje zarówno do nowoczesnych jak i starszych charakterem wnętrz i stanowi ich prawdziwą ozdobę...

do góry