Budowa i rodzaje tapet

Podczas zakupu tapety należy zwrócić szczególną uwage na technologię, w jakiej została ona wyprodukowana. Zastosowana technologia ma bardzo duży wpływ na sposób układznia, jak równiez na wybór miejsca, w którym można użyć danego rodzaju tapet.
Tapety, ze wzgledu na zastosowane w ich produkcji podłoże, na które nałożona jest widoczna dla uzytkownika warstwa wierzchnia, dzielimy na dwie kategorie:

  • tapety na podłożu papierowym
  • tapety na osnowie nietkanej (potocznie na fizelinie)

 

Tapety na podłożu papierowym

Ich podstawę stanowi papier. Mogą być złożone tylko z nadrukowanego papieru lub z papieru i naniesionej na niego warstwy zewnętrznej. Najczęściej stosowanymi materiałami warstwy zewnetrznej są różne rodzaje winylu oraz technologia „flock”. Ze względu na powierzchnie zewnętrzną, tapety na podłożu papierowym możemy podzielić na dwie, najbardziej znane kategorie:

Tapety papierowe - złożone są z jednej warstwy nadrukowanego ręcznie lub maszynowo papieru. Mogą być dodatkowo wytłaczane. Z reguły nie nadają sie do mycia i nie są odporne na zabrudzenia. Nadają się do sypialni czy pokoju dziecięcego. Ten rodzaj tapety może występować również w wersji zmywalnej. Wówczas ich powierzchnia pokryta jest cienką, bezbarwną, czesto niezauważalną powłoką np. winylową, chroniacą dodatkowo przed zabrudzeniem. Ze wzgledu na możliwość użycia szerokiej gamy kolorystycznej i dowolnego wzoru są nadal produktem często stosowanym.

Tapety winylowe - są najczęściej spotykanymi tapetami, w technologii podłoża papierowego. Winyl stanowiący wierzchnią warstwę tapety zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest w pełni zmywalny, pozwala na utrzymanie wnętrz w czystości przez okres znacznie dłuższy niż farba. Tapety winylowe sa obliczone na co najmniej 3-5 lat eksploatacji, w zależności od stopnia intensywności eksploatacji danego pomieszczenia. Są cieższe od tapet papierowych, mają wiekszą wytrzymałość i odporność na zmywanie oraz
odbarwienia. Czesto posiadają atesty trudnopalności. Stosuje się je czesto w miejscach użyteczności publicznej.

Ważne: Podczas instalacji tapet o podłożu papierowym klej należy nanosić na tapetę oraz na ścianę.

 

Tapety na osnowie nietkanej

Tapety wykonane na celulozowej warstwie nietkanej, to produkty najwyższej jakości, w bogatych wersjach kolorystycznych. Powierzchnię takiej tapety może stanowić różnego rodzaju materiał, bardzo czesto winyl, a w lepszych jakościowo produktach, bardzo elegancki akryl. W tej nowoczesnej technologii produkowane sa najbardziej ekskluzywne tapety „flockowe” i tkaninowe (z wiskozy, lnu czy jedwabiu). Nowa technologia powoduje, że kładzenie takiego rodzaju tapet jest łatwiejsze i daje lepsze efekty. Jest to możliwe dzięki temu, że tapeta nie kurczy się i nie rozciąga pod wpływem kleju, a sasiadujące bryty można niezwykle dokładnie do siebie dopasować.

 

Ważne: Podczas instalacji tapet o podłożu nietkanym, klej należy nanosić jedynie na ścianę, na którą kładziemy suche, pocięte bryty tapety.do góry