Wełna - włókno uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i in. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (karbikowatość, łuskowatość, lanolina), dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości, wyrobów włókienniczych.
Wełna owcza uzyskana przez strzyżenie żywych owiec, zwana również runem lub strzyżą, stanowi doskonały surowiec włókienniczy do wyrobu wysokiej jakości tkanin, dzianin i włóknin. Na Bliskim Wschodzie wyroby z wełny wytwarzano już w starożytności.
Najwyższej jakości wełnę, bardzo miękką, puszystą, o cienkich włóknach, długości od 4 do 12 cm, otrzymuje się z owiec rasy merynos. Posiada ona jednocześnie największą zdolność do spilśniania. Grubszą wełnę uzyskuje się z ras owiec długowełnistych i nizinnych. Długość włókien wełny owiec długowełnistych, dochodzi nawet do 40 cm.
Cechy włókna wełnianego
Zalety: doskonałe właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne, duża higroskopijność
pochłanianie promieniowania UV
Wady: filcowanie się wyrobów, zdolność do samoistnego spilśniania
Najwięksi producenci wełny: Australia, Nowa Zelandia, Argentyna.
DYWANY I WYKŁADZINY WEŁNIANE – do produkcji tego rodzaju dywanów stosuje się wełnę owczą. Zasadniczą ich cechą jest elastyczność i sprężystość, co ma istotne znaczenie w przypadku stawiania na nich ciężkich mebli. Cecha ta ma tym większe nasilenie im runo jest gęstsze, poszczególne włókna wspomagają się nawzajem, dywany o gęstszym runie są bardziej wytrzymałe i mają dłuższą żywotność.
Naturalna zawartość wilgoci w wełnie (do 30%) daje dywanom dobre właściwości antyelektrostatyczne. Cecha ta, w połączeniu z gładkością włókien utrudnia zabrudzenie wełny. Dywany z wełny zapewniają przyjemny klimat: przy zbyt dużej wilgotności powietrza wilgotność jest przyjmowana przez włókna, a przy zbyt suchym powietrzu zgromadzona wilgoć jest oddawana do otoczenia - są więc naturalnym stabilizatorem wilgotności powietrza.
Dywany wełniane są doskonałym izolatorem ciepła, zapewniają świetną izolację akustyczną.
Zaletą wełny jest jej trudnopalność, nie pali się otwartym płomieniem.
Wadą jest trudność przyjmowania niektórych barwników (ograniczona kolorystyka wyrobów).
Włókno wełniane w wykładzinach jest obecnie mocno wypierane przez produkty sztuczne, szczególnie włókno poliamidowe i polipropylenowe. Ostatnie szacunki mówią o zastosowaniu włókna wełnianego w 10% ogólnej ilości produktów dywanowych i wykładzin.
do góry