Polipropylen

Polipropylen (Olefin) - polimer z grupy poliolefin. Jest jednym z dwóch (obok polietylenów) najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Na przedmiotach produkowanych z tego tworzywa umieszcza się zwykle symbol PP.

(wzór polipropylenu)

Jest tworzywem termoplastycznym produkowanym od 1957 r.
 
Polipropylen znajduje zastosowanie w szerokiej gamie produktów, m.in. sztywnych i miękkich opakowaniach, włóknach, artykułach gospodarstwa domowego, komponentach dla motoryzacji oraz innych wyrobach przemysłowych. 
 
Polipropylen otrzymuje się w wyniku polimeryzacji propenu zwanego popularnie propylenem, który jest otrzymywany z ropy naftowej. 
 
DYWANY I WYKŁADZINY POLIPROPYLENOWE – mają dobrą wytrzymałość na ścieranie. Cecha ta zapewnia ładny, estetyczny wygląd przez długi czas użytkowania. Włókna polipropylenowe nie są atakowane przez mole, grzyby bakterie, posiadają najwyższy współczynnik przewodnictwa cieplnego stąd idealnie nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Palność polipropylenu jest podobna jak wełny; również nie płonie, ale jak każde włókno syntetyczne, topi się. Zaleta ta zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się ognia. Produkty dywanowe polipropylenowe charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na chemikalia i rozpuszczalniki organiczne, ponadto posiadają właściwości antyelektrostatyczne oraz nie wchłaniają wilgoci. Włókna polipropylenowe nowej generacji pozbawione są połysku charakterystycznego dla tworzyw sztucznych, do złudzenia przypominają swoim wyglądem wełnę.
 
Jako wady polipropylenu należałoby wymienić stosunkowo dużą kruchość i wrażliwość na działanie tlenu. Włókno polipropylenowe nie jest sprężyste, więc materiały z niego produkowane często ulegają tzw. zagniecenu (wykładziny - zadeptaniu), po czym powrót do stanu pierwotnego nie jest możliwy.

do góry