ColorShield

W jednej z firm należących do Grupy MOHAWK (grupa w ramach amerykańskiego konceru MOHAWK, odpowiadająca za produkty kontraktowe-obiektowe), firmie DURKAN, została opracowana technologia  ochrony włókna ColorShield® .

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jest to pierwsza metoda ochrony włókna dla wykładzin drukowanych.
 
To co jest istotne w przypadku wykładzin wykonywanych na zamówienie, to trwałość koloru. Podczas procesu produkcji wykładziny drukowanej, po wyborze konkretnego wzoru, następuje naniesienie barwnika na wyprodukowany biały podkład (wykładzina w kolorze białym). To naniesienie koloru następuje metodą typowego druku, podobnie jak w przypadku drukarek atramentowych.
 
 
Hampton Inn, Atlanta, Georgia
 
Jakość wykładziny drukowanej określa kilka czynników: rodzaj podkładu dywanowego, technologia druku oraz trwałość i jakość użytych barwników. Jednak jednym z najważniejszych elementów dla tego typu wykładzin jest sposób zabezpieczenia włókna przed plamami oraz utratą koloru (wypłowieniem). Ta ostatnia cecha ma ogromny wpływ na trwałość zarówno kolorów jak i samej wykładziny.
 
ColorShield® powoduje, że wybrany przez projektanta kolor jest jakby "zamknięty" w środku włókna i nie wyblaknie np. przy wywabianiu plam. Zaletą technologii ColorShield® jest fakt, że ochrona przed plamami tkwi wewnątrz włókien, z których zrobiona jest wykładzina, jest ich cechą.
Technologię tę firma DURKAN wykorzystuje dla różnego rodzaju konstrukcji wykładzin - welurowych, pętelkoych oraz mieszanych, w zależności od potrzeb i wymagań klienta czy projektanta. Technologia ta wraz z biblioteką ponad 6000 gotowych wzorów DURKAN-a stanowi szeroką i bardzo ciekawą ofertę dla wszystkich obiektów typu: hotel, pensjonat, sala konferencyjan czy restauracja, gdzie Inwestor pragnie rozwiązań indywidualnych i nietypowych. 
 
Jak to działa ?
 
W technologii ColorShield® wykorzystano zasadę przyciągania i odpychania ładunków...
Typowe nylonowe włókno, z którego wytwarza się wykładziny, jest polimerem naładowanym dodatnio, przyciągającym ujemne jony, które można znaleźć w większości plam kwasowych. W technologii ColorShield® zmieniono dodatni ładunek włókna na ładunek ujemny, powodując tym samym odpychanie ujemnych ładunków plamy. Włókno na etapie produkcji w specjalnym, opatentowanym procesie, otrzymuje w sposób sztuczny, ale dożywotni, ujemny ładunek elektryczny. Dzięki temu brud oraz plamy pozostają na powierzchni włókna, nie wnikając w jego strukturę.
Z ColorShield® plamy kwasowe takie jak: plamy z kawy, soków owocowych, wina, herbaty, napojów gazowanych, jedzenia itp. można łatwo usunąć za pomocą wody. Wystarczy je osuszyć za pomocą czystej, wilgotnej szmatki – plama zniknie, pozostawiając kolor i wzór nietknięte.
 
Przy zaplamieniu, wykładziny wyprodukowane z włókna w tej technologii wystarczy czyścić odkurzaczem piorącym i letnią wodą.
To naprawdę rewolucyjna technologia w produkcji wykładzin...
 
 

do góry