Tufting

Tufting jest metodą produkcji wykładzin polegającą na "wszywaniu" przędzy w pierwszy podkład (tzw. primary backing), a następnie podklejeniu go do właściwego podkładu np. ActionBac (sztuczna juta) za pomocą kleju lateksowego. W wyniku takiego wszywania włókna (tuftowania) powstają pętle, które w zależności od rodzaju wykładziny i potrzeb (welur, pętelka) jeszcze przed właściwym podklejeniem są rozcinane lub pozostają pętlami. Należy przy tym zaznaczyć, że wykładzinę "tuftuje" się "do góry nogami" - wierzchnia warstwa jest odwrócona w procesie produkcji.

 
Najbardziej popularne rodzaje wykładzin tuftowanych:
 
Loop pile - pętelkowe
Cut pile - cięte, strzyżone (welur)
Cut and loop - mieszane, petelkowe i cięte
 
 
 
Trzy cechy tuftingu, pozwalające ocenić wykładzinę
 
 
Gęstość: mierzona "po szerokości" - jest to odległość między środkiem dwóch sąsiednich igieł na cal
Ilość rządków (nopków)  na cal: mierzone "po długości" - jest to ilość rządków przędzy mierzonej na długości 1 cala
Wysokość runa - wysokość tuftingu od pierwszego podłoża do najwyższego punktu runa
 
 
Metoda tuftingu jest dziś najbardziej popularnym sposobem produkcji wykładzin dywanowych.
Naprzestrzeni lat ulepszano tę technologię i dziś możemy podziwiać wiele wspaniałych produktów wykonanych tym sposobem. 
 
Początkowo wykładziny tuftowane miały gęstość 1/8 dla wyrobów domowych, a ich wygląd był stosunkowo "ubogi" z powodu zbyt luźnej konstrukcji. Dodatkowo ten sposób miał sporo wad począwszy od podwijania brzegów, wypruwania i snucia, po rozwarstwianie, przedwczesne zużycie oraz trudności w naprawie gotowych wykładzin.
Dalsze etapy rozwoju tuftingu to tzw. "tufting wydajny" o gęstości 1/8, 1/10 i 1/12, przy wydajniejszej konstrukcji i próbie ograniczeniu części wad tej metody.
Ostatnim osiągnięciem w tej dziedzinie jest technologia tuftingu UPS (Ultra Performance System) opracowana przez MOHAWK.
W tym przypadku tufting przędzy odbywa się przez dwie warstwy pierwszego podłoża (drobne siateczki polipropylenowe), gdzie jedna w stosunku do drugiej obrócona jet o 90 stopni. Przy tej metodzie powstaje produkt nieporównywalnie lepiej  ustabilizowany w podłożu bez możliwości siepania i snucia. Metoda ta nie wymaga podklejania do wtórnego podłoża.
Mohawk "UPS tufted" to opatentowana, najbardziej wydajna konstrukcja tuftingu i jest dokładnie omówiona w części poświęconej UPS.
 
Poniżej pokazujemy zdjęcia maszyn do produkcji wykładzin tuftowanych. Są to od lewej:
  • podajnik włókna
  • maszyna chwytająca
  • maszyna tuftingowa
  • maszyna tuftingowa z wiązarką włókna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

do góry