Rolka czy płytka ?

Wykładziny w rolce - obecnie jest to najpopularniejsza forma dostarczania wykładziny do klienta. MOHAWK najczęściej dostarcza wykładzinę o szerokści rolki 12' (12 stóp) czyli 3,66 m. Niektóre wzory dostępne są również w szerokości 15' (4,57 m). Wymiary te dotyczą przede wszystkim wykładzin obiektowych (instalowanych w obiektach użyteczności publicznej). Wśród wykładzin domowych, poza wymienionymi, dostępne są również wykładziny w szeokości 4,0 m. 

Zaletą wykładzin w rolkach jest m.in. brak łączeń w stosunkowo małych pomieszczeniach, jednak przy dobrej instalacji i fachowym montażu można każdą wykładzinę w większych po mieszczeniech połączyć tak, że linia łączenia prawie nie będzie widoczna. Łączenie wykładziny jest mniej widoczne w wykładzinach welurowych (strzyżonych) i takich, których wysokość runa jest jednolita. W przypadku wykładzin strukturalnych połączenie bezśladowe jest bardziej skomplikowane i wymaga specjalistycznego sprzętu oraz dobrych umiejętności i wiedzy u instalatora.
 
Wadą wykładzin w rolkach jest, przy wymianie w obiejtach użyteczności publicznej, konieczność usunięcia wszystkich sprzętów z pomieszczenia oraz przerwanie funkcjonowania pomieszczenia na czas wymiany. To w wielu wypadkach powoduje uciążliwy przestój w pracy. Dodatkowo, przy realizacji obiektów o bardzo wysokich konstrukcjach, wielopiętrowych, na etapie, gdy nie są jeszcze zamontowane windy, bardzo utrudniony jest transport wykładziny na najwyższe piętra. M.in. ten fakt spowodował, że producenci zaczęli się zastanwiać nad kolejnym etapem rozwoju miękkich pokryć podłogowych. 
 
Płytki dywanowe - coraz częściej wypierają wykładziny w rolkach nie tylko w realizacjach obiektowych, ale również w mieszkaniach. Te zapakowane w kartony wykładziny, dużo łatwiej jest wnieść na najwyższe piętra nowego drapacza chmur. 
Ale nie jest to jedyna zaleta płytek dywanowych.
Popularność wykładzin dywanowych w płytkach rośnie przede wszystkim z powodu łatwości i dowolności w układaniu. Widoczne łączenia nie są już problemem - wykładzinę układać można "w szachownicę" lub w dowolny inny sposób. Projektanci i designerzy fabryki tworzą kolekcje w taki sposób, by właśnie sposób układania nie był problemem. 
Dodatkową ogromną zaletą płytek dywanowych jest fakt, że przy ich wymianie nie trzeba przerywać pracy. Ekipy montażowe fragmentami wymieniają płytki przechodząc kolejno przez całe pomieszczenie i fragmentami dokonując wymiany.  
 
W ofercie Grupy MOHAWK dostępne są płytki o wymiarze 24"x24" (60,96 x 60,96 cm) niezależnie od zastosowanego podłoża (EcoFlex, T1)
 
Dlaczego warto wybrać płytki dywanowe (szczególnie do obiektów użyteczności publicznej) ?
Płytki dywanowe posiadają wiele zalet. Są proste w układaniu i łatwe do czyszczenia. W przypadku trudnych plam, można po prostu zdjąć płytkę i oczyścić ją pod bieżącą wodą lub można wymienić jedną płytkę – bez potrzeby wymiany wykładziny w całym pomieszczeniu. Płytki dywanowe projektuje się jako wytrzymałe na obciążenia, co oznacza długi okres eksploatacji. Ponadto zapewniają nieograniczoną elastyczność w projektowaniu. Krótko mówiąc, płytki dywanowe doskonale pasują do każdej instalacji.
 
Dzięki modułowym wymiarom płytek, użytkownik może łączyć i dopasowywać różne ich kolory i wzory tak, aby stworzyć unikalny wygląd podłogi, bądź łączyć je z innymi pokryciami podłogowymi, pasującymi do projektowanego środowiska użytkowania. Można je układać na wiele różnych sposobów, od jednolitego uporządkowania, poprzez wzory, aż do całkowitej przypadkowości. Zaletą tego systemu jest fakt, że w przypadku chęci zmiany wyglądu w celu uzyskania nowego, atrakcyjnego wyglądu wnętrza, można po prostu zmienić układ istniejących i ciągle możliwych do użycia płytek dywanowych.  
 
Wytrzymałość, wytrzymałość, wytrzymałość...
Płytki dywanowe są bardzo trwałe, niezależnie od tego, czy mają miękkie czy twarde podłoże. Nadają się do stosowania w obiektach handlowych o wysokim natężeniu ruchu, w pomieszczeniach biurowych, w restauracjach, w których często występują zabrudzenia i we wszystkich innych pomieszczeniach, w których pokrycia podłogowe są narażone na zabrudzenia. Faktycznym powodem, dla którego płytki dywanowe są wybierane na pokrycie powierzchni podłogowych jest ich wytrzymałość. Są trwałe i dłużej utrzymują ładny wygląd, ponieważ są właśnie tak projektowane – wytrzymałe nie tylko zaraz po ułożeniu, lecz również podczas całego okresu eksploatacji.
 

W przypadku większości pokryć podłogowych trwałość mierzy się ilością lat użytkowania na podłodze. Jednakże w przypadku płytek dywanowych możemy ją mierzyć ilością różnych pomieszczeń, w których były układane w przeciągu tych lat. Płytki dywanowe stanowią długotrwały sposób na pokrycie posadzki, a dodatkowo można je, ponosząc niewielkie koszty, z powodzeniem ponownie zainstalować w innych środowiskach pracy. Dzięki temu wiele wykładzin ma dłuższy okres eksploatacji, co redukuje liczbę odpadów trafiających na wysypiska.
 
Płytki dywanowe łatwo układa się na prawie każdej gładkiej powierzchni. Ponieważ każdy element ma takie same wymiary jak kolejny, za każdym razem uzyskuje się doskonały efekt. Ponadto, dzięki różnorodności metod układania, każda przestrzeń może mieć swój własny, niepowtarzalny wygląd i nastrój. Techniki układania również są zróżnicowane, ale w efekcie końcowym – bez względu na to, czy płytki są przyklejane, czy też układane luźno – podczas montażu nie są stosowane żadne listwy z gwoźdźmi. Dzięki temu można zmieniać miejsce ułożenia płytek nawet po latach użytkowania na posadzce. Ponieważ łatwo się je układa, unika się przestoju towarzyszącego zwykle ponownej instalacji.
 
 
Płytki dywanowe na ogół dają się łatwo czyścić. W przypadku plam trudnych do usunięcia, można je usuwać bezpośrednio na podłodze lub po prostu zdjąć płytkę i umyć ją pod bieżącą wodą lub też, gdy w mało prawdopodobnym przypadku zwykłe czyszczenie nie daje efektów, można wymienić tylko jedną płytkę – nie całą powierzchnię. Oznacza to, że przeprowadzki najemców na czas naprawy są sprawą przeszłości, a prowadzona przez nich działalność nie zostaje zakłócona.
 
MOHAWK produkuje wykładziny, które mogą być dostarczonzarówno w rolce jak i w płytkach. 
 
Każde środowisko pracy jest inne. Każde ma swój własny wyjątkowy charakter i stanowi wyzwanie. Jedna wykładzina w uniwersalnej wielkości pasującej do każdego pomieszczenia wcale nie musi być najlepszym wyborem. Dlatego Grupa MOHAWK zwracając uwagę na całość zaproponowała rozwiązanie uwzględniające wszystkie zmienne określone przez klienta. 
Często najlepsze rozwiązanie polega na połączeniu płytek dywanowych i szerokiej wykładziny z rolki (broadloom). Dobrane kolory i wzory łączą płytki i wykładzinę dając, szczególnie przy dużych powierzchniach, wymierne oszczędności.
 

do góry