Protektory

Scotchgard 

jest jednym z najbardziej rewolucyjnych patentów koncernu chemicznego 3M sprawiającym, że życie w ogóle jest prostsze i łatwiejsze.

Jest to protektor nakładany na zabezpieczane powierzchnie metodą natryskową. Może zabezpieczać zarówno powierzchnie gładkie (lakier samochodowy, parkiet Hardwood by MOHAWK, itd.) jak również inne materiały np. włókno.
Zaleta - zabezpieczenie przed brudem, łatwe w nakładaniu (obecnie w spray'u). Wada - zabezpieczenie powierzchniowe, zużywalne
 
Teflon
Jest polimerem wynalezionym w latach 30-tych XX wieku przez koncern DuPont. 

To kolejny ze sposobów zabezpieczajacych włókno przed zabrudzeniem.
Na włókno nakłada się protektor, który dzięki bardzo dobrej przyczepności i wysokiemu punktowi topnienia pozwala wykorzystać ten produkt do przedłużenia żywotności wykładzin. Teflon nakłada się na włókno po jego wyprodukowaniu w sposób, który powoduje, że włókno "otulone" jest w całym przekroju. Jest to jadna z bardziej powszechnych metod ochrony przed brudem.
 
Sentry Plus 
jest protektorem wyprodukowanym przez MOHAWK, a pozwalającym jak poprzednie zabezpieczyć włókno przed bezpośrednim wpływem brudu. Stosowany powszechnie w produktach Bigelow (Grupa MOHAWK).
Protektor może być aplikowany na etapie produkcji wykładziny, ale również podczas jej użytkowania. Profesjonalne firmy serwisowe i czyszczące często nakładają protektor metodą natryskową. Różnego rodzaju protektory dostępne są dziś na rynku w postaci aerozolu. 
Nie ma większego znaczenia jaki protektor jest użyty do ochrony włókna. Najistotniejszą informacją jest zawsze fakt, że jest to metoda powierzchniowej ochrony wykładziny... zużywalna, ale odnawialna.
Protektor zabezpiecza włókno przed wnikaniem brudu w jego strukturę i powoduje, że brud czy plama pozostaje na powierzchni. Jeśli szybko zareagujemy np. po powstaniu plamy, możemy całkowicie pozbyć sie zabrudzenia, bez szkody dla wykładziny.
 

do góry