Welur czy pętelka ?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, czego oczekujemy od wykładziny i jakie będzie jej przeznaczenie.
Jest kilka zasad, którymi można się kierować przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju  wykładziny.

Dla mieszkań - pokoje dziecięce, sypialnie, salony - ze względu na stosunkowo niewielkie obciążenia (mały ruch) oraz z powodu właściwości użytkowych poleca się wykładziny strzyżone (welur, welur saksoński) oraz pętelkowe o długiej pętli (shaggy, frieze). Są miękkie, miłe w dotyku przy bezpośrednim kontakcie, dają poczucie ciepła i miękkości. Z naszej oferty w tych pomieszczeniech znakomicie sprawdzą się wykładziny z włókna
SmartStrand® i EverSTRAND®, szczególnie z powodu niezwykłej miękkości i elastyczności włókien, odporności na zabrudzenia oraz łatwości w utrzymaniu czystości (Oferta tutaj...)
Nie ma jednak żadnych przeszkód, by w mieszkaniach zastosować również wykładziny pętelkowe, lub o konstrukcji mieszanej typowych dla rynku obiektowego. Pętle powodują mocniejsze osadzenie runa w podłożu i są konstrukcją bardziej trwałą i wytrzymałą. Są jednak bardziej szorstkie w dotyku.

 

 

Dla obiektów użyteczności publicznej takich jak biura, banki, szkoły itp. zalecane jest instalowanie wykładzin pętelkowych. Tutaj najlepiej sprawdzają się wykładziny z włókna poliamidowego. Bardzo rozwinęta technologia produkcji wykładzin daje dziś możliwość wyboru wspaniałych produktów zarówno pod względem wzorniczym jak i konstrukcyjnym (BIGELOW i KARASTAN - Grupa MOHAWK - oferta tutaj...).

 

 

 

 

Szczególną ofertą są wykładziny tkane (woven). Są to wykładziny o najwyższym stopniu trwałości ze względu na konstrukcję (omówioną tutaj...). Wykładziny tkane są luksusowe ze względu na swój design i szlachetność wykonania. Są to wykładziny z grupy drogich, niemniej zadowolenie z długości okresu ich użytkowania oraz rachunek kosztów w przeliczeniu na ten okres pokazują, że ta inwestycja zawsze jest opłacalna. Wykładziny tkane doskonale nadają się zarówno do mieszkań i apartamentów jak i do biur, gabinetów i sal konferencyjnych.

Dla szeroko pojętego rynku hotelowego (hotele, pensjonaty, centra kongresowe, restauracje, itp.) ze względu na właściwości użytkowe (miękkość), od lat stosuje się wykładziny welurowe. Jednak ta tendencja z biegiem czasu zmienia sie w kierunku wykładzin pętelkowych, których wytrzymałość i trwałość jest dużo większa. MOHAWK w swojej ofercie posiada wykładziny
wykonane w technice tzw. pętli podstrzyganej. Ten sposób produkcji łączy wytrzymałość wykładziny pętelkowej z wyglądem wykładziny welurowej.

MOHAWK posiada w swojej ofercie wykładziny welurowe o bardzo wysokiej gramaturze runa oraz o konstrukcji mieszanej z przeznaczeniem właśnie dla tej części rynku odbiorców wykładzin. Produkty DURKAN PRINT (wykładziny drukowane) oraz MERIT to oferta łącząca doskonałą konstrukcję z wzornictwen specjalnie tworzonym dla tego wymagającego rynku (oferta tutaj...)

do góry