SmartStrand Sorona

                                                                                                                                       

DuPont™ Sorona® jest poliestrem, najnowszym produktem polimerowym firmy DuPont o jakości włókna, wyprodukowanym dla MOHAWK, do produkcji przede wszystkim domowych wykładzin dywanowych.  Posiada szczególne cechy i dlatego mimo, że poliestry omówiliśmy w innym miejscu, temu produktowi poświęcamy osobny rozdział.

Włókno znane również jako 3GT™, zbudowane jest z jedynych w swoim rodzaju cząsteczek o bardzo unikalnej strukturze, nie podobnej do tradycyjnego poliestru 2GT/PET, stosowanego od lat w wykładzinach. 
 
rysunek - porównanie budowy cząsteczek poliestrów
poliester       Sorona®       poliester
2GT/PET      3GT™/PTT      4GT/PBT
 
 
 
 
Cząsteczki Sorona® posiadają niezwykłą „pętlę” – podobną do sprężyny – dzięki czemu włókno jest bardziej wytrzymałe na "miażdżenie", jest bardziej sprężyste i trwałe oraz łatwe do czyszczenia. 
 
Sorona® oferuje unikalne połączenie parametrów, przewyższających ograniczenia zarówno nylonu jak i typowego  poliestru 2GT, przez zapewnienie miękkości, bogatej kolorystyki, sprężystości, trwałości i trwałej ochrony przed plamami. 
 
Trwała ochrona przed plamami jest naturalna dla włókna Sorona® 3GT – nie jest to miejscowe nałożenie jakiegoś środka, jak to ma miejsce w typowych protektorach. Właściwość ta została nadana włóknom w procesie produkcji i stanowi ich cechę naturalną.
Poniższe wykresy pokazują:
- lewy rysunek - odporność na plamy - m.in. sos salsa, ketchup, musztarda, czerwone wino, pasta do butów, kawa, herbata
- prawy rysunek - utrzymanie wyglądu (1 rok używania w warunkach domowych = 20 000 cykli przechodzenia)
Są to dane na podstawie badań z 2004 roku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wykładziny wykonane z Sorona® 3GT™ szybko schną i są odporne na pleśń.
 
Jak wspomnieliśmy wcześniej, poliestry występują w wielu różnych postaciach i są używane do różnych celów i produktów końcowych. Chociaż wszystkie one noszą ogólną nazwę poliesteru – każdy z nich charakteryzuje się specjalnym zestawem parametrów i zalet odpowiednich dla każdego specyficznego produktu końcowego.
Właściwości użytkowe dwóch produkowanych dla wykładzin MOHAWK omawiamy tutaj...

do góry