Produkcja wykładzin

Wykładzina dywanowa jest produktem tekstylnym i z założenia, w odróżnieniu od dywanów, pokrywa podłogę "od ściany do ściany". Sztuka wytwarzania dywanów najprawdopodobniej rozwinęła się na terenach Azji Środkowej około tysiąca lat temu. Pierwsze dywany z jednej strony stanowiły ochronę przed chłodem i były wygodniejsze w użyciu niż kożuch z owczej skóry, z drugiej stanowiły dekorację namiotów oraz podłoże do spania. Materiały użyte do wykonania pierwszych dywanów pochodziły z sierści kóz oraz wełny owiec. Z czasem, wraz z rozwojem dziedziny, wprowadzono inne materiały - jedwab, bawełnę, a współcześnie -  materiały synetyczne.

Dzisiaj produkcja wykładzin opiera się na ciągle udoskonalanej wiedzy zdobytej pierwotnie przy produkcji dywanów.
 
Pierwsze krosna do tkania dywanów były wykonywane z dwóch drewnianych belek przymocowanych do podłoża, pomiędzy którymi rozpinano nici osnowy. Jedną z zalet tych poziomych warsztatów tkackich, do dziś wykorzystywanych przez koczowników było to, że dawały się łatwo złożyć i przenieść do nowego obozowiska.

Współcześnie produkcja wykładzin jest szeroką dziedziną, gdzie zastosowanie mają najnowsze zdobycze techniki i techologii. Powstają nowe, ciągle ulepszane, wysoko wydajne maszyny do produkcji wykładzin, a w samym procesie produkcji wkładzin dywanowych ogromne znaczenie ma wiedza z różnych dziedzin nauki.

Dzisiaj wykładzina jest produktem na wskroś nowoczesnym, którego przeznaczeniem jest poprawienie standardu życia.

W tej części postaramy sie w skrócie pokazać proces powstawania wykładzin dywanowych. Między innymi z racji tradycji w produkcji bawełny, amerykańskie wykładziny dywanowe oferowane w naszym salonie należą do najlepszych na świecie.

 

Budowa wykładziny dywanowej

Wykładzina dywanowa zbudowana jest z runa, czyli wierzchniej okrywy i podłoża, w którym runo jest osadzone.

Runo czyli wierzch wykładziny dywanowej może mieć kształt charakterystycznych pętelek,  gęstych sterczących włókien lub bardzo splątanych ubitych włókien. Nazywamy je wtedy odpowiednio: pętelkowymi, ciętymi (inaczej - welurowymi=strzyżonymi) lub igłowanymi.

Wykładziny pętelkowe i strzyżone dokładniej omawiamy tutaj.

Wykładziny igłowane mają strukturę przypominającą zbity (zwarty) filc – mają bardzo gęsto splątane i ubite włókna.  Stosowane są zarówno w biurach jak i w dużych powierzchniach sieci handlowych. Bardzo sztywne, szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Dobre na ciągi komunikacyjne o bardzo dużym natężeniu ruchu. Tej grupy wykładzin nie omawiamy szczegółowo, ponieważ nie posiadamy ich w ofercie.

 

 

do góry