Poliester

Poliestry są to polimery zawierające wiązania estrowe w swoich łańcuchach głównych.

(przykład poliestru aromatycznego PET)

Posiadają sztywniejsze i bardziej spolaryzowane łańcuchy główne od polimerów winylowych przez co mają większą tendencję do tworzenia fazy krystalicznej oraz są bardziej twarde i trudniej topliwe.
 
DYWANY POLIESTROWE – cechą charakterystyczną tego rodzajów dywanów są bardzo dobre właściwości mechaniczne, wysoka wytrzymałość na rozciąganie, zginanie, skręcanie i ścieranie. Dywany te są sprężyste i nie przygniatają się, ponadto są miękkie w dotyku i elastyczne oraz odporne na mole, grzyby, bakterie. Poliester posiada dużą odporność na działanie substancji chemicznych. Palność włókien poliestrowych jest podobna do palności runa wełny, a więc pod tym względem posiadają  dobre właściwości, zadawalające są także ich dobre właściwości antyelektrostatyczne.
 
W amerykańskim koncernie MOHAWK opracowano proces produkcji włókna poliestrowego w 100% odzyskiwanego z przetwarzania plastikowych butelek PET. Włókno poliestrowe z butelek PET produkowane w MOHAWK nosi nazwę EverSTRAND®, a proces powstawania wykładzin dywanowych z butelek PET dobrze obrazuje krótki film zamieszczony tutaj...

do góry